WA Liberal Party Pre-Selection

Nominations for WA Liberal Party Pre-Selection for the 2021 State Election were opened in October 2019.

Applications (on the prescribed form) must be lodged with the State Director by the closing date and time.

Upcoming Closure Dates

12-noon Friday, 10 July 2020:

  • East Metropolitan Region (Positions #2, #4 and #6)

Nominations Currently Open

  • Armadale
  • Baldivis
  • Bassendean
  • Belmont
  • Cannington
  • Collie-Preston
  • Kimberley
  • Kwinana
  • Maylands
  • Mirrabooka
  • Moore
  • Morley
  • Mount Lawley
  • Rockingham
  • Roe
  • Victoria Park
  • Warren-Blackwood
  • West Swan

Your Pre-Selected Liberal Candidates

Albany: Scott Leary
Balcatta: Wayne Evans
Bateman: Dean Nalder MLA
Bicton: Nicole Robins
Bunbury: Matthew Foreman
Butler: Linda Aitken
Burns Beach: Trish Botha
Carine: Tony Krsticevic MLA
Churchlands: Sean L’Estrange MLA
Cockburn: Owen Mulder
Cottesloe: David Honey MLA
Darling Range: Alyssa Hayden MLA
Dawesville: Zak Kirkup MLA
Forrestfield: George Tilbury
Fremantle: Miquela Riley
Geraldton: Rob Dines
Hillarys: Peter Katsambanis MLA
Jandakot: Mihael McCoy
Joondalup: Sheldon Ingham
Kalamunda: Liam Staltari
Kalgoorlie: Kyran O’Donnell MLA
Kingsley: Scott Edwardes
Landsdale: Brett Raponi
Mandurah: Ryan Burns
Midland: Jo Cicchini
Murray-Wellington: Michelle Boylan
Nedlands: Hon Bill Marmion MLA
North West Central: Alys McKeough
Riverton: Anthony Spagnolo
Scarborough: Hon Liza Harvey MLA
South Perth: Ryan Chorley
Southern River: Ruben Zandman
Swan Hills: Rod Henderson
Thornlie: Kevin McDonald
Vasse: Libby Mettam MLA
Wanneroo: Paul Miles
Warnbro: Mark Jones
Willagee: Barry Jones

Agricultural Region (3)

  1. Steve Martin
  2. Kathryn Jackson
  3. Hon Jim Chown MLC 

East Metropolitan Region (4)

  1. Hon Donna Faragher MLC
  2. Vacant
  3. Greg Halls
  4. Vacant
  5. Daniel Newman

Mining and Pastoral Region (5)

  1. Neil Thomson
  2. Michael Huston
  3. Jodie Richardson
  4. Mark Lewis
  5. Matt Blampey

North Metropolitan Region (5)

  1. Hon Peter Collier MLC
  2. Hon Tjorn Sibma MLC
  3. Simon Ehrenfeld
  4. Tim Walton
  5. Vacant
  6. Hon Michael Mischin MLC

South Metropolitan Region (6)

  1. Hon Nick Goiran MLC
  2. Michelle Hofmann
  3. Ka-ren Chew
  4. Robert Reid
  5. Nitin Vashisht 
  6. Scott Stirling

South West Region (3)

  1. Hon Steve Thomas MLC
  2. Greg Stocks
  3. Anita Shortland